Už jste byli na medvědím česneku?

Medvědí česnek jako jarní životabudič
Snižuje vysoký krevní tlak a čistí zanesené cévy, zlepšuje poruchy srdečního rytmu, odstraňuje zácpu a naopak pomáhá při průjmech a křečích, při zánětech močových cest. Pročišťuje chronicky zanesenou či aknózní pleť a úspěšně bojuje i s mykózami a plísněmi. Můžete si s ním vyléčit chřipku či nachlazení. Podle množství účinků by člověk čekal novou zázračnou pilulku z reklamy, nebo drahou záležitost. Toto všechno ovšem dokáže nenápadná jarní bylinka, kterou si nejspíše můžete nasbírat vy sami! Česnek medvědí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kde a kdy?
Nevím jak vy, ale já se již pár let řadím mezi jarní sběrače „medvěda“. A rozhodně se nebojím ho díky výše zmíněným účinkům zařadit do škatulky české superpotraviny! Tato jarní bylinka se objevuje od března a sbírat se dá ještě v květnu, po odkvetení pak již listy ztrácejí ze své léčivé síly. Na medvědí česnek nejčastěji narazíte ve vlhkých nížinatých lesích. Hojně se vyskytuje především v moravských luzích, ale tato léčivka je u nás opravdu rozšířená. Těžší to budou mít snad jen sběrači v jihozápadní části Čech. Porost medvědího česneku určitě neminete, typicky protáhlé listy jsou sice vizuálně podobné konvalinkovým, ale stačí narušit strukturu listu a přivonět. Charakteristická česneková vůně vás nenechá na pochybách.

Přírodní antibiotikum
Listy medvědího česneku obsahují allin. Stejně jako se po rozemnutí v prstech začne uvolňovat typická jemně česneková vůně, tak se i nasekáním či rozkousáním aktivuje enzym, který allin promění na allicin. Allicin je silice obsahující organické sirné sloučeniny (proto ten nezaměnitelný odér), především je ovšem znám jako silné přírodní antibiotikum. Česnekem můžete léčit chřipku, angínu, respirační onemocnění i nachlazení. Hubí streptokoky, stafylokoky, prvoky a trichomony.

Další prospěšné látky
Dále česnek medvědí obsahuje vysoké množství vitaminu C, pokud zkonzumujeme 100 gramů česneku, o více než třetinu již přesáhneme doporučenou denní dávku tohoto vitaminu! Především na jaře je příjem toho silného antioxidantu pro tělo vítaný. Kromě známých účinků na imunitu napomáhá vstřebávání železa. A železo je dalším významným prvkem, který medvědí česnek ve zvýšené míře obsahuje. Dále je v něm také množství hořčin, které podporují správné trávení, regulují činnost žaludku. Mědvědí česnek zkrátka svým složením přispívá k našemu zdraví. Napomáhá detoxikaci, podporuje naši imunitu, urychluje hojení ran a vředů, čistí pleť a ničí střevní parazity.

1744682

Jak (si) medvěda užívat
Co se týče úpravy, nejlépe samozřejmě pokud ho budete konzumovat čerstvý. Kvůli uvolnění allicinu nadrobno nakrájený a poté i dobře kousaný.
Můžete z něj také udělat lahodné bylinkové pesto-v této podobě se dá nejdéle uchovávat bez ztráty nutričně významných látek. Pesto máte během chvilky, stačí omyté listy rozmixovat s kvalitním panenským olejem a špetkou soli. Dle chuti můžete přidat ořechy nebo semínka. U nás vede pesto s vlašskými ořechy a slunečnicovými semínky. Pesto je výborné přidat na těstoviny, brambory či pečenou zeleninu. Můžete s ním tvořit zdravé dipy a pomazánky, namazat jej přímo na pečivo nebo jej v případě nemoci užívat po lžičkách.
Pokud ho budete chtít užít jako podpůrnou léčbu a vytěžit tak z jeho antibiotických účinků je dobré vědět, že allicin je látka dosti nestálá a je nejlepší konzumovat malé množství medvědího česneku každé dvě hodiny.

Vyrazte nejlépe hned
Sezona medvědího česneku je již v plném proudu. Pokud pravidelně vyrážíte na sběr medvěda a hojně si ho dopřáváte, pak děláte pro zdraví samozřejmě hned dvě vynikající věci. A vy, kteří se chystáte poprvé zkusit štěstí, uvidíte, jak vám už samotná procházka na čerstvém jarním povětří zvedne náladu. Medvědímu česneku zdar 😉

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*