BMI kalkulačky – obejdeme se bez nich?

BMI- pouze orientační údaj

bmi
bmi-graf
bmi

Kdo z nás by někdy nenarazil na výpočet Body Mass Indexu? Ano, i já jsem kdysi měla oblíbené BMI kalkulátory a být v „normě“ jsem považovala za důležité. Co víc, brala jsem své BMI jako směrodatné. Byla to pro mě hodnota, která vypovídala o aktuální štíhlosti, ba i o zdraví. Samozřejmě mě tehdy vůbec nenapadlo, že by to mohlo být i jinak. A jak to tedy vlastně je?

BMI je orientační údaj. Vezměte si sami v potaz hodnoty, které jsou k výpočtu potřebné. V klasickém vzorci se jedná pouze o vaši výšku a váhu. (Ano, někde zadáváte věk, pohlaví… samotný výpočet to však neovlivňuje.) Individuální složení vašeho těla je
zcela zanedbáno, kalkulačka je tedy určena lidem s „průměrnou“ tělesnou kompozicí. Co to ale znamená?

  1. „Tlustý“ svalovec

Svaly jsou těžší než tuk (a samozřejmě to platí i naopak!). A tak sportující osoby s větším podílem svalů, typickým příkladem jsou kulturisté, budou vedle průměrných osob vycházet v pásmu nadváhy, možná někteří dokonce jako obézní. Nelogické? Nikoli, ani převaha svalů nespadá zrovna do normy a sportovci, kteří mají většinou dobré znalosti o složení svého těla, samozřejmě nezoufají! Mimochodem, je docela zábavné představit si borce, který by si spočítal BMI a rozhodl se okamžitě přestat hýbat a shodit tak pracně vybudovanou svalovou hmotu.

  1. Skrytě obézní

Druhý případ se může týkat i osob, které se podle Body Mass Indexu nacházejí v ideálním pásmu. Jsou to lidé, kteří disponují jen podprůměrným množstvím svalů na úkor tuku. Týká se tedy osob s nedostatkem pohybu a především pak těch, kteří za sebou mají více dietních pokusů. Jojo efekt totiž přímo vede k úbytku svaloviny a zmnožení tukové tkáně! Ve světě je tato skutečnost známa jako NWO syndrom-syndrom obezity i při normální hmotnosti. U nás se nejčastěji setkáte s pojmem skrytá nebo latentní obezita. Zatímco u prvního případu je nepřesnost měření jen úsměvná, zde už je opravu zavádějící, protože jde o zdraví. Podle BMI je sice člověk v normálu, ale skrytá obezita sebou nese stejné zdravotní důsledky jako ta zjevná! A právě o to nebezpečnější tento typ obezity je.

Přesnější než BMI – bioimpedance
Pokud se přiměřeně hýbete, kontinuálně celkem zdravě stravujete a dle BMI jste v normálu, nemusíte se hned skryté obezity obávat. Ale těm, kteří většinu dne prosedí, mají za sebou řadu diet, zdá se jim, že tloustnou i ze vzduchu, jsou stále ve stresu, nebo se necítí i přes „normální“ hmotnost dobře – doporučuji zjistit přesněji složení jejich těla.

Mnoho posiloven či lékáren nabízí měření na bioimpedančních přístrojích (zde bych si dala pozor na tzv. tukoměry s úchopy pouze do rukou, které měří tuk jen v horní polovině těla). Osobně doporučuji přístroje InBody používané i v lékařských ordinacích. Dokáží totiž změřit (nejen propočítat jako jiné přístroje) i cennou hodnotu nejrizikovějšího vnitrobřišního tuku.

A ať již je tedy vaše váha jakákoli, zajímejte se především o to, čím je opravu tvořena. Zaměstnávejte své svaly, dobře jezte a myslete pozitivně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*