Děti a energetické nápoje?

energydrinks

Stojí to za zamyšlení. Všichni jsme si určitě už nějaký koupili. Když jsme unavení a potřebujeme něco, co nás bleskurychle nakopne, není nic jednoduššího než si vybrat jednu z pestrobarevných plechovek a z přehršle lákavých příchutí. Nemusíme jíst a většinou do sebe nedostaneme výrazně více kalorií než ve stejném množství coca coly! Elegantní řešení, především pokud nás ještě čeká náročný sportovní výkon. I jednou za čas v práci, pokud káva nezabírá, není energetický nápoj úplně špatným pomocníkem. Horší je ovšem trend dnešní doby. A to je považování konzumace energy drinků za cool mezi dětmi. Navíc legislativa jejich konzumaci nějak věkově neomezuje.

Co je to vlastně „energeťák“
Možná vás zarazí již definice, snadno dohledatelná na stránkách wikipedie: „Energetické nápoje jsou nealkoholické nápoje, které obsahují (legální) stimulační drogu, v České republice téměř výhradně kofein.“

Děti a dospívající, u kterých se dnes tak často potkáváme s hyperaktivitou, LMD, ale především nedostatkem pohybu, nepotřebují další stimulanty. Navíc plné cukru! Je také nutné si uvědomit, že energy drinky nedodávají energii jako takovou. Nemají být palivem. Jejich funkcí je pouze stimulovat centrální nervovou soustavu. Je prokázáno, že u dospívajících již jeden energetický nápoj denně spouští spánkové problémy. A nejen to! Vyvolává častější poruchy chování a také omezuje schopnost rozhodovat se a řešit problémy nebo plánovat. Také podporují nárůst tělesné hmotnosti.

Psychická závislost
Kofein, cukr (nebo i umělá sladidla), další stimulační látky, jejichž účinnost není zcela prokázána a celá řada konzervantů, aromat a barviv. Tento mix ukrývají pestré obaly. Chuť je sice dosti chemická, ale výrazná a nezaměnitelná. Popíjení pak dětem přináší zvýšení prestiže mezi vrstevníky nebo může nahrazovat jídla u mladičkých dívek, které si je ordinují jako „dietu“ a touto cestou si mohou vypěstovat mentální anorexii. To co začíná jako: „když ho může pít sousedovic Anička, tak já chci být taky in!“ se snadno a velice rychle stane návykem. Něčím jako legální drogou.

12523039_10205237151555127_6727319525139299290_n

Poškození srdce
Hodně z nás má negativní zkušenost s požitím příliš velké dávky kofeinu. Bušení srdce, třes, malátnost a zažívací potíže (těžko od žaludku). Vysoké dávky kofeinu u dětí a mladistvých mohou vést až k poškození srdce. Nejhorší možností je pak srdeční zástava a smrt! U nás není znám případ úmrtí kvůli nadměrnému pití energy drinků dětmi, zatím. V jiných zemích se vyskytlo dokonce více takových případů. Riziko, které sice není příliš vysoké, ale je opravdu potřeba mu děti vystavovat?

Zajímavé je poselství nyní 18 leté britky Dion Parrat. V dospívání pila i 3 energy drinky (které se prodávají i u nás!) denně. Její srdce je nyní nezvratně poškozeno a musí být monitorována lékaři. O svoji zkušenost se rozhodla v lednu tohoto roku podělit na facebooku, když sdílela tuto fotku. Na ní je ověšena hadičkami napojenými na přístroj, který ji snímá 24 hodin denně. Mladá žena chce jejím zveřejněním, co nejvíce lidí varovat před nebezpečnými následky požívání energetických drinků v dětství. Vzkazuje všem dětem a náctiletým, aby před vypitím energetického nápoje přemýšleli, co to udělá s jejich tělem. Jedna věta je mířena i na rodiče, těm píše, že každý, kdo je  rodičem, by  měl svým potomkům pití energy drinků zakázat.

Negativní vliv na dětský mozek
Nespornou a oceňovanou vlastností energetických nápojů je zvýšení bdělosti, což se bohužel negativně odrazí na kvalitě následujícího spánku. U dospělých má její pokles významný vliv na noční regeneraci. U dětí je ovšem spánek spojen s růstem. Bez nadsázky-pití energetických nápojů je dáváno do souvislosti se zpomalením vývoje mozku! A především v dospívání je konzumací „energeťáků“ významně zvýšena možnost rozvoje psychických poruch.

Dělají energetické drinky tlusté děti?
Děti a teenageři se dnes bohužel hýbou mnohem méně než my nebo naši rodiče. Není proto divu, že jejich metabolismus často nespaluje optimálně. Již malé vybočení z energetické bilance směrem nahoru se podepisuje ukládáním nadbytku energie do tukových zásob. Aneb, co bychom my v jejich věku „vylítali“, si dnes většina dětí nemůže dovolit. A zbytečná konzumace jednoduchých cukrů z energy drinků k nárůstu váhy jednoznačně přispívá. Navíc každý cukerný roztok (ano, je to každá sladká limonáda, včetně minerálek) má samozřejmě vysoký glykemický index a děti proto mají po požití během chvíle ještě větší chuť na sladké!

Svoji roli hraje také kofein. Ať již dehydratací, která se může projevit bolestí hlavy, malátností nebo podrážděností ratolestí. Nebo již zmiňovaným ovlivněním kvality spánku. Nedostatečný spánek nezpůsobuje zaručeně„jen“ nesoustředěnost, úzkosti, agresivitu nebo deprese, ale také zvýšenou potřebu organismu vyrovnat energetický deficit. A to rychle! Proto má dítě i celý další den zvýšenou chuť na sladkosti nebo cokoli, co obsahuje jednoduché cukry. A pokud je unavené, co takhle rovnou další „energeťák“?

Jak z toho ven
Roztočenou spirálu pak zastavíte zdravou úpravou stravy (s omezením jednoduchých cukrů) a pitného režimu (slazené nápoje vyměníte za vodu, čaj nebo ředěné ovocné šťávy).  Doporučuji zkusit objektivně zhodnotit celý denní režim. Zaměřte se především na to, zda má vaše ratolest alespoň minimum pohybové aktivity, jak moc ponocuje a kolik času stráví vysedáváním u počítače. Možná budete překvapeni, jak se rozchází vaše představa s realitou. A především prosím, už žádné „energeťáky“.

A nakonec-nepropadejte panice, nic není ztraceno. Jste-li rodiči, máte v rukou jedinečnou možnost skutečně do budoucna ovlivnit stravovací i pohybové návyky vašeho dítěte. Jděte na vše (mimo skoncování s energy drinky) postupně a s klidem. Jen pozvolné změny budou dlouhodobě přijímány bez negativních emocí. Na změnu životního stylu je ten správný čas vždycky!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*