Hubnutí beze strachu, případ paní Petry

Untitled-2

Nejčastěji se s klienty věnuji problematice hubnutí. Ať již vás trápí jedno nebo dvacet kilo navíc, vždy je to především nepoměr energie. Zjednodušeně jde stále o princip vyrovnání příjmu a výdeje. Někdy stačí jednoduše najít chyby ve stávajícím jídelníčku a nastavit výhodný poměr příjmu živin. Případně podpořit efekt zvýšeným výdejem v podobě sportovní aktivity. Samozřejmě, ale může být příčina hlubší. Vaše tělo například kila navíc schraňuje jako takový ochranný polštář. Tady je potřeba zapátrat po tom, co nám vlastně brání zhubnout…a ano, rovnou podotýkám, nejčastěji jsme to my sami. Ovšem pokud zjistíme, proč si svoje tuky navíc nevědomky držíme, nic nám už nebrání vědomě se rozhodnout jinak.

Jednoduchý příklad: Klienta, říkejme jí třeba Petra, nemohla zhubnout, protože často po příchodu z práce cítila nutkání vyjíst lednici. Pokud by šlo o první případ, bude stačit nastavit jídelníček tak, aby nepřišla domů hladová. Ovšem zde jsme společně vypátraly, že nejčastěji se tak děje pokud je Petra pod tlakem v práci (snad každé zaměstnání přináší nějakou míru stresu a Petra má svoji práci ráda). Ovšem pravidelně pojídání mezi dvířky lednice neodolá, pokud ji ještě ten den čeká doma hodně povinností. Na ty je sama a cítí, že jí nezbývá žádná energie. Má proto potřebu frustraci zajíst a energii doplnit především nezdravým jídlem. Navíc se často přidává pocit-že si zaslouží sladkou odměnu. Po jídle často následoval pocit selhání a slabé vůle. Navíc se Petra bála, že bude přibírat a ubírala proto na hlavních jídlech a mimo domov se nepřiměřeně kontrolovala.

Ano, tušíte správně, paní Petře nepomohla jen samotná úprava jídelníčku. Na společných setkáních jsme se dobraly k rodinným vzorcům, které ji vedly k tomu, že považovala za samozřejmé zvládat všechno sama. I když si to ze začátku nepřipouštěla, měla vzor v mamince, která se velmi ochotně starala o celou rodinu a sebe kromě „dobrého“ jídla odbývala. Neustále ji zaměstnávala starost o pohodlí druhých a její jediné chvíle volna byly s kávou a zákusky nebo domácí buchtou „na nervíky“. Petřina maminka sice měla vždy uklizeno a platila za skvělou kuchařku a hostitelku, ale sama se dopracovala k nadváze a bohužel i vysoké cukrovce. Petra si zde uvědomila, jak často se cítí povinná starat o svoji rodinu, protože to tak vídala u své maminky. Dokázaly jsme nakonec přijít na to, jak si doma říci a rodina ji velmi hezky podpořila. Domácí povinnosti již nevisí jen na ní. Do jednoduchých domácích prací zapojila i děti, navíc už nemá potřebu být 100% a naučila se denně vyšetřit si chvíli jen pro sebe. Paní Petra zhubla za dobu naší spolupráce celkem nenásilně šest kilo a cítí podle svých slov především: „víc energie a  zdravější chutě“.

Jídlo není nepřítel, ani náhrada vřelého obětí. Nabízím vám podporu a individuální úpravu vašich stravovacích návyků. Tak abyste se k pěkné postavě projedli: zdravě, pestře a bez obav.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*