Týká se Vás JOJO efekt?

Týká se Vás jojo efekt?

stop-yoyo-effect

Asi každý již někdy slyšel o jojo efektu. Klasika je, když klient přijde s tím, že přibral právě díky JOJO efektu. Stačilo na všechny nabídky něčeho k zakousnutí odpovídat jo, jo! To poměrně rozšířený žertík J On je však JOJO efekt poněkud zkreslen i v nejčastějším zkráceném podání, kdy je přibírání připisováno pouze předchozí rychlé ztrátě hmotnosti.

Ovšem kdybyste rychle dokázali ztratit jen tuk, k jojo efektu by nedošlo! Pravda je taková, že jojo efekt není závislý na tom, jak rychle zhubnete, ale co zhubnete a pokolikáté. Při drastické dietě, jednostranné a s nedostatkem některých živin (jablečná, polévková, dieta modelek) nebo i jakékoli s přídomkem turbo, super, bleskové-zkrátka takové, která slibuje rychlé zhubnutí, totiž ztratíte vždy i svalovou hmotu. Rychlost metabolismu přitom záleží právě na tom, kolik máme svalů.

Spalování probíhá ve svalech!
Rychlá dieta zpravidla znamená úbytek svalů a tím zpomalení metabolismu. Po jejím skončení nadále spalujete méně než před jejím zahájením. Snáze tedy přiberete i při mírném navýšení směrem k původnímu přijmu. Přiberete, ale bohužel namísto původních svalů tentokrát tuk! Ano, pokud se po skončení diety dostanete zpět na výchozí váhu, tak již máte více tuku než před zahájením diety. Při dalším dietním pokusu se vám kvůli zpomalenému metabolismu hubne hůře, musíte ještě ubrat energie, aby se dostavil výsledek. A opět zhubnete kromě nějakého tuku i další svaly. Vaše váhové výkyvy se přes veškerou snahu střídají a připomínají oblíbenou dětskou hračku. Stali jste se zajatci JOJO efektu.

Jak zastavit JOJO
Máte pocit „tloustnutí ze vzduchu“. Jste unavení, demotivovaní…a možná se chystáte přestat bojovat s vlastním tělem a smířit se s kily navíc. (Což je pořád lepší varianta, než nekonečné jojo, kdy postupně skoro nejíte, ale stále tloustnete.) Nebojte se říct NE dalším zázrakům na počkání, které stejně nefungují. Zkuste jít „těžší“ cestou trvalé změny životního stylu. Ráda budu vaším průvodcem. Naučíte se jíst zdravě, pestře a dostatečně. A konečně – hubnout budete přebytečný tuk a ne další svaly!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*